יום שני, 27 ביולי 2015

מהי משאבה צנטריפוגלית ולמה היא משמשת אותנו?

אחת המשאבות החשובות ביותר, אשר משרתת אותנו מידי יום באופן קבוע ואנו חייבים לה את איכות החיים שלנו, היא המשאבה הצנטריפוגלית. באמצעות משאבה צנטריפוגלית ניתן לשנע כיום נוזלים רבים מאד - ובלעדיה ככל הנראה לא היו לנו תשתיות מים וביוב, והדבר גם היה מקשה מאד על התהליך של ייצור החשמל, ובעצם - החיים היו נראים אחרת לגמרי. אם כך, מהי בעצם המשאבה הצנטריפוגלית, כיצד היא עובדת, ומדוע היא חשובה כל כך לחיינו?

להכיר את המשאבה הייחודית ואת עקרון האנרגיה שלה

       האצה להעברה - הפתרון אשר משאבה צנטריפוגלית מספקת להעברה של נוזלים בניגוד לכוח
משאבה צנטריפוגלית
 המשיכה, מתבססת על עקרון פיזיקלי של אנרגיה פוטנציאלית: המשאבה עצמה מאיצה מאד את קצב ההעברה של הנוזל, וע"י ניצול האנרגיה הפוטנציאל תשלו בתוספת לאנרגיה הקינטית, הוא יכול לעבור הלאה - לעתים גם אם צריך בניגוד מוחלט לכוח המשיכה שדוחף אותו כלפי מטה. המצאת המשאבה הזו באופן המוני התאפשרה בעיקר בזכות כניסת החשמל לחיינו - וכיום באמצעות מנועים חשמליים אפשר להניע את המשאבות הצנטריפוגליות ולהאיץ אותן באופן איכותי מאד.


       משמשות לכל מטרה - מרגע שפותחו המשאבות הללו, החלו להשתמש בהן למטרות מגוונות מאד. כך למשל בתחנות דלק רבות, מותקנת משאבה צנטריפוגלית שמאפשרת בעצם יניקה של הדלק והעברתו ממקום למקום תוך שימוש בעקרון המאיץ. כמובן שבתשתיות המים שיש בבתים של כל אחד ואחת מאתנו - יש שימוש במשאבות הצנטריפוגליות לטובת העברה של המים ממקום למקום, והדבר נכון גם בנוגע לתשתיות הביוב. במפעלים רבים שבהם צריך לשנע נוזלים ממקום למקום, מתקינים משאבה צנטריפוגלית שתבצע את העבודה הזו.


       לכמה זמן היא מתפקדת? - משך החיים הממוצע של משאבה צנטריפוגלית עומד כיום על כ15 שנה. עם זאת, כמובן שככל שהמשאבות חדשות יותר כך כושר העמידות שלהן הוא גבוה יותר. רצוי כמובן לבצע להן טיפולי תחזוקה - וכך גם שומרים על יכולת ההאצה שלהן ומאריכים את חייהן.

המשאבות שנותנות לנו הכל


אם כן, בזכות המשאבות הצנטריפוגליות, חיינו נראים כפי שהם נראים. אנו חייבים להם המון - וחשוב להבין את תרומתן לתעשיות השונות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה