יום שלישי, 30 ביוני 2015

משאבת מים לרכב

מערכת הקירור של הרכב כוללת רדיאטור ומשאבת מים שאחראית על זרימת המים כלפי ראש המנוע. במאמר הבא נבין את תפקיד המשאבה ונדגיש את החשיבות שלה עבור יעילות מערכת הקירור

רדיאטור הוא התקן מכאני המשולב בשורה ארוכה של פתרונות אוורור וקירור. השימוש הנפוץ ברדיאטור הוא במערכת הקירור של כלי רכב. רדיאטור משמש גם לפינוי החום מהמנוע וגם לשמירה על טמפרטורה תקינה לאורך זמן ובמהלך פעילות מאומצת וממושכת. הרדיאטור אחראי על גבולות תחום העבודה של המנוע וכל תקלה בתפקוד שלו גורמת נזקים בלתי הפיכים לרכב. יחד עם זאת, הרדיאטור הוא רכיב פאסיבי. הדרך היחידה להוביל את מי הרדיאטור לראש המנוע היא באמצעות משאבת מים לרכב.

משאבת מים תקינה ורדיאטור מאפשרים למנוע להתקרר. יצרני רכבים ממליצים להחליף את המים ברדיאטור אחת לתקופה מסוימת כדי למנוע הצטברות קורוזיה ותקלות, אך חשוב גם לבדוק את גובה המים ולפקח עליו. יש להשתמש רק במים המיועדים לרדיאטור ולא לשפוך לתוכו מים רגילים. מים כאלה מלכלכים את המערכת הפנימית, אוספים אבנית וגורמים לסתימה ברדיאטור, משאבת מים לרכב ובראש מנוע.

משאבת מים לרכב


מבנה טיפוסי של מערכת קירור מים

מערכת הקירור היא אטומה וכך ניתן להשתמש בה כדי למנוע אידוי של נוזל הקירור. יחד עם זאת, לכל רכיב יש תפקיד שונה. התפקידים באים לידי ביטוי במבנה הטיפולי של מערכת קירור עם משאבת מים לרכב:
א. רדיאטור – זהו הרכיב החשוב שנראה כמו רשת צינורות. הוא ממוקם בקדמת הרכב וחשוף לזרימת אוויר. המים מצוננים מזרימת האוויר וכך מונעים התחממות. אפשר גם לחזק את גובה הצינון של המים באמצעות מאוורר חשמלי הנשלט על ידי תרמוסטט.

ב. משאבת מים לרכב – זו המשאבה המזרימה בתוך מערכת הקירור את הנוזל מתחתית הרדיאטור אל תוך מעברי נוזל הקירור. מטרת המשאבה היא כאמור לאסוף את החום מגוף המנוע. היא מופעלת על ידי חגורה שמסובבת באמצעות פעולת המנוע או על ידי מנוע חשמלי נפרד.

ג. וסת חום – זהו ברז שתפקידו לשלוט על כניסת נוזל הקירור המגיע מהמשאבה למעברי הקירור במנוע. וסת חום נפתח ונסגר בטמפרטורות מסוימות וכך הוא מצליח לחסום את זרימת מי הקירור כשהמנוע פועל בטמפרטורות תקינות.

ד. נוזל קירור – השימוש במי ברז לא מומלץ במערכות קירור של רכבים. תכולת המלחים הגבוהה גורמת לשיתוך מהיר במנועי אלומיניום ובסוגים נוספים של מנועים. חומר הקירור שיש בתוך המערכת הוא מים רכים המכילים תוספים למניעת שחיקה וקפיאה. יצרני הרכב מאשרים את נוזלי הקירור ומפרטים על גביהם את הרכיבים הפעילים.


תקלות ברדיאטור נפתרות לעיתים קרובות על ידי החלפת משאבת מים לרכב. חשוב לשים לב לפעולת הרדיאטור במהלך נסיעה ומנוחה, לעקוב אחר מד הטמפרטורות ולפנות לאנשי מקצוע במקרה של הופעת סימנים חשודים. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה