יום שלישי, 27 באוגוסט 2013

ממה מורכב מנוע חשמלי ואיך הוא עובד?

התפקיד של מנוע חשמלי הוא להמיר אנרגיה חשמלית לאנרגיה מכאנית. המנועים מגיעים בגדלים שונים, בהתאם לדרישות ולתנאים הספציפיים, והם בנויים משני חלקים עיקריים:
א. סטטור – זו היא מערכת סלילים אותה ניתן לזהות על פי הליפוף סביב ליבה פרומגנטית מקובעת. החומר הפרומגנטי הופך למגנט כאשר הוא נמצא בתוך שדה מגנטי. מערכת הסלילים המלופפים יכולה להיות מורכבת משני מגנטים, וכך להגדיל את עוצמת המנוע. מבחינה טכנית מסודרים קוטבי המגנטים כך שהם מופנים באופן מנוגד לכיוון הרוטור.
ב. רוטור – הציר העובר בתוך הסטטור ועליו, או שעליו נמצאים מגנטים או מלופפים סלילים. הציר חופשי להסתובב, ויוצר שדה מגנטי דרך הליבה כאשר זורם זרם חשמלי דרך הסלילים. מה שצריך להבין הוא האופן בו מפעיל השדה המגנטי כוח על הציר העובר דרכו. ציר זה מסתובב כתוצאה מתהליך מומנט, אך העברת הזרם החשמלי המקוטע בצורה מבוקרת היא שמאפשרת צירוף תנועות זוויתיות לסיבובים שלמים.

רכיבים מתקדמים במוצר ייחודי

הרכיבים מהם מורכב מנוע חשמלי מוכיחים עד כמה מדובר על מוצר ייחודי. ניתן לחלק את סוגי המנועים החשמליים על פי התכונות הבאות:
-          מנועי זרם ישר לעומת מנועי זרם חילופין
-          מנועי צעד
-          מנועים סינכרוניים וא-סינכרוניים
הזרם העובר בתוך סלילי הרוטור של המנוע מכוון במטרה ליצור שדה אלקטרומגנטי בעל קוטביות משתנה. בפועל, אותו קוטב מכוון למגנטים שבסטטור, ולכן המגנט דוחה את הסליל הקרוב אליו, בעוד המגנט הרחוק מושך את הסליל הקרוב אליו.

הבדלים בין מנועים

אפשר לחלק את סוגי השליטה במנועים על פי ההבדלים בין מנוע מברשות לבין מנוע ללא מברשות. במנוע הראשון המברשות משמשות לצורך יצירת המגע, וסגירת המעגלים המפעילים את המנוע. במנוע השני סגירת המעגלים מתבצעת באופן ממוחשב אך מבלי לפגוע ביעילות. חיישני מיקום או זיהוי של ההשראה המגנטית מהמגנטים הקבועים, הם אלו שמאפשרים ביצוע פעולה אוטומטית מן הסוג הזה.
עוד דרך לחלק את ההבדלים בין המנועים היא על פי צורתם. מנועי צינור הם הנפוצים ביותר, כאשר לצידם יש מנועים מיושרים ומנועי חביתית. במנועים מיושרים אין תנועה סיבובית אלא משיכה על גבי מסילה או משטח. במנועי חביתית הדגש הוא על ייצור מנוע חשמלי גלילי דק מאוד ביחס לקוטר שלו.
מנוע חשמלי משמש אותו במערכות היסע, רכב, תקשורת, בבית, בעבודה ועוד. גם בשימושים רפואיים מאפשר המנוע את קפיצת הדרך הטכנולוגית, אותה ניתן לזהות כיום כמעט בכל בית חולים. השימושים העיקריים במנועים הם במקדחות שיניים, מיטות חשמליות, שולחנות צילום, ואפילו כלי ניתוח כמו מקדחות ומסורים. המנועים לא רק משפרים את איכות החיים שלנו, הם לעיתים קרובות גם מצילים אותם.
לסיכום, ייצור המנועים הוא תוצאה של שנות ניסיון רבות, הכשרה ומקצועיות.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה