יום רביעי, 21 באוגוסט 2013

מנועים חשמליים ולמה הם משמשים

מנוע חשמלי הוא למעשה מכונה הממירה אנרגיה חשמלית לאנרגיה מכאנית. עיקרון פשוט זה משפיע על כל תחומי החיים שלנו, וכיום ניתן למצוא עשרות סוגי שימושים. במערכות היסע לדוגמא ניתן למצוא את המנועים ברכבים או כאמצעי עזר למכוניות היברידיות. גם רכב קל כמו קלנועית עושה שימוש במנוע על מנת לייצר תנועה. מעבר לכך, המנועים עוזרים לשיפור איכות החיים של האוכלוסייה, משום שהם ממוקמים בתוך כסאות גלגלים חשמליים, מעליות ומדרגות נעות. אפילו המסוע אותו כולנו מכירים משדה התעופה מופעל על גבי מנוע מן הסוג הזה.

מערכות היסע הן לא האופציה היחידה להשתמש במנועים חשמליים. בתוך הרכב עצמו ניתן למצוא את המנוע במתנע, במרימי החלונות, ברכיבים האחראיים על נעילה מרכזית, במאוורר הפנימי ומאוורר לקירור המנוע. בעלי מקצוע ומהנדסים טוענים בתוקף, כי ללא המנועים לא ניתן היה לייצר את הרכבים הנפוצים בחיים המודרניים. מלבד כל הרכיבים שצוינו, מנועים אחראיים על כיוון חשמלי של הכסאות, ההגה, המראות ועוד. כל המנועים מופעלים על פי הוראות ישירות מהנהג, ונדרשים לעמוד בקריטריונים מוקפדים וחמורים מאוד של בטיחות. רק בעזרת שמירה על הקריטריונים הללו ניתן לשלב בין היתרונות של המנועים לבין הפונקציונאליות הרחבה שלהם. לבסוף, יש לציין כי בתוך הרכב נמצאים המנועים גם בהפעלות שונות כמו החלפת הילוכים או מצמד, ובהנעה של רכב חשמלי.

בכל מקום יש מנוע

אחד הנושאים המעניינים ביותר בהקשר של מנועים חשמליים והשימושים בהם בא לידי ביטוי בסביבה הביתית. אנו נוטים לחשוב כי הבית הוא סביבה מוכרת ומוגנת, אך האמת היא שיש בתוכו לא מעט הפתעות. הרשימה הבאה של שימושים בתוך הבית יכולה לעזור להבין את החשיבות של המנועים:
  • -          מוצרי חשמל כמו מעבדי מזון, מכונות כביסה, מייבשים, מדיחי כלים ומכונות תפירה
  • -          מקרר
  • -          מברשות שיניים מכאניות
  • -          שערים חשמליים
  • -          כורסאות
  • -          מאווררים ומזגנים

במחשבים אפשר למצוא את המנועים בתוך הדיסק הקשיח ובתוך המאוורר, או לצד שולחן העבודה בתור הגורם המפעיל את המדפסת. מי שמעדיף לבחון מקרוב את תחום התקשורת יגלה מנועים בתוך מסיטים לאנטנות לוויניות או מרעדים לטלפונים סלולריים.

מנועים לטובת האנושות

אין ספק כי השימוש החשוב ביותר של המנועים מתבצע בהקשר הרפואי. כיום נהוג לנצל את ההתקדמות הטכנולוגית המרשימה, ולשלב את המנועים במקדחות שיניים, כסאות ומיטות חשמליות, שולחנות צילום לצורך שיקוף רנטגן וכלי ניתוח כמו מקדחות ומסורים. כפי שצוין קודם לכן, המנועים הם אלו שמניעים את המודרניות, ועומדים בבסיס כל ההמצאות המשרתות את האנושות.


אנחנו בחברת סליל המנוע בע"מ מתמחים בליפוף ומכירת מנועי חשמל, כמו גם בתיקון ומכירת משאבות. נציגנו בקיאים בתחומי עיסוק מגוונים ומזמינים אתכם ליהנות מהתוצאות. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה